Jakimi kwiatami otaczać się na co dzień?

Kwiaty to świetny pomysł na poprawę wystroju. Piękne czerwone róże, czy niewinne, żółte tulipany będące elementem dekoracji, dodają pomieszczeniu uroku. Jest mnóstwo rodzajów kwiatów, które warto mieć w domowym zaciszu. Jedne rzucają się w oczy bardziej, inne stoją gdzieś w kącie, wypełniając przestrzeń. Sprawdźcie jakimi kwiatami najlepiej otaczać się na co dzień, tak aby usatysfakcjonować poczucie Naszej estetyki i uatrakcyjnić wnętrza.

Palma królewska

Chcecie, aby w Waszym salonie zapanował egzotyczny nastrój, niczym z gorącej Kuby? Nie ma problemu, wystarczy, że zakupicie palmę królewską, która odmienni wystrój salonu jak również jadalni. Najlepiej prezentuje się w doniczkach pokrytych białą ceramiką.

Piękna orchidea

Jest nie tylko bardzo piękną i urokliwą rośliną, ale ma również właściwości oczyszczające powietrze. Eliminuje szkodliwe substancje wytwarzane przez takie sprzęty gospodarstwa domowego jak komputer czy telewizor. Warto zakupić ten kwiat, będzie nie tylko ozdobą, ale również naturalnym odświeżaczem powietrza, pozbawionym szkodzących zdrowiu substancji.

Klasyka – Paproć

Prawdą jest, że popularność tychże roślin stopniowo spada. Dawniej było ich w Naszych domach znacznie więcej. Nie jest to fakt napawający optymizmem, ponieważ paprotki podobnie jak orchidee, oczyszczają i nawilżają powietrze z toksyn wytwarzanych przez urządzenia elektroniczne, produkują stosunkowo duże ilości tlenu. Zaleca się umieszczanie ich przy telewizorach lub komputerach.

Geranium

Kolejna roślina godna polecenia to kwiat o nieco trudniejszej nazwie – geranium. Jednak, jeżeli słowo pelargonia nie jest Wam obce, to możecie używać go zamiast użytego już wcześniej słowa geranium, jest to po prostu inna nazwa tego samego, jakże pożytecznego kwiatu. Pelargonia oczyszcza powietrze podobnie jak wymienione wyżej kwiaty. Możecie pokochać ją bardziej nie tylko dzięki właściwościom oczyszczającym, ale faktowi, że kwiat ten odstrasza komary. Tak, te wstrętne, kąsającej owady niemające litości.  Ten argument nie pozostawił Wam chyba żadnych wątpliwości, szczególnie w środku lata.

Fiołki dla odmiany

Mimo, że rośliny te nie są zbyt wymagające, należy podlewać je na spodek i uważać, aby nie zamoczyć ich liści. Fiołki są niewielkich rozmiarów, mają jednak wzorzyste liście i różne kolory kwiatów. Można umieszczać je w pokojach czy kuchni, będą doskonałym elementem dekoracyjnym.

Co powiecie na dracenę?

Jest to kwiat odpowiedni niemalże do każdego wnętrza. Oczywiście, tak samo jak poprzednie rośliny, dracena ma właściwości oczyszczające. Jest kwiatem zajmującym nieco więcej miejsca, można jednak bez obaw ustawić ją na parapecie czy blacie. Ma charakterystyczne, zwężające się na końcach, podłużne liście. Dobrze prezentuje się w mieszkaniach o stylu nowoczesnym bądź minimalistycznym.

Skrzydłokwiat

Jest rośliną tracącą popularność w Polsce. Ma nie tylko bujne liście, ale również kwiaty, będące dodatkową ozdobą. Oczyszcza powietrze, zawarte w nim szkodliwe substancje, powstałe w wyniku palenia papierosów czy wydychania alkoholu.  Dodatkowo skrzydłokwiat zalecany jest osobom mającym problemy z drogami oddechowymi, między innymi alergikom, osobom chorującym na astmę, ponieważ wchłaniają zarodniki pleśni, tworzące się na skutek niedostatecznego wietrzenia mieszkania czy wilgoci.

Monstera dziurawa

Brzmi groźnie, prawda? Nie macie się czego obwiać, choć nazwa budzi wątpliwości, to z kwiatem tym jest wszystko w porządku. Roślina ta jest sporych rozmiarów, dlatego najlepiej umieścić ją w salonie.  Młode liście monstery dziurawej są pełne i mają sercowaty kształt, natomiast na dojrzałych występują otwory. Jest kwiatem mało wymagającym, może stać w zacienionych miejscach, pełne nasłonecznienie może jej zagrażać. Jest chętnie hodowana nie tylko w domach, ale również w biurach.

Autor tekstu: Angelika Gołębiowska

Zdjęcia: PixaBay.com