Domowe środki czystości – jak je zrobić?

Myśl o sprzątaniu chyba nikogo nie napawa optymizmem. Roznoszący się kurz, nieprzyjemny zapach czy zabrudzenia, które ciężko zlikwidować są częstym towarzyszem domowych porządków. Środki czystości zakupione w sklepie mogą nie tylko nie spełniać naszych oczekiwań, ale również być kosztowne i szkodliwe dla zdrowia.  Warto poświęcić chwilę i własnoręcznie przygotować płyny, które pozwolą utrzymać nasz dom w czystości. Oto kilka pomysłów na domowe środki czyszczące.

Płyn do mycia naczyń

Środki do mycia naczyń bywają dość drogie i mogą uszkadzać skórę dłoni lub paznokcie. Myjemy naczynia do kilku razy dziennie, dlatego warto zadbać o to, aby płyn nie szkodził naszej skórze. Płyn do naczyń możemy przygotować w bardzo prosty sposób, zajmie nam to zaledwie kilka minut.

Przygotowanie:

Wyciśnięty z cytryny (3 sztuki) sok mieszamy z półtora szklani wody i szklanką octu. Wlewamy całość do garnka i gotujemy przez około 10 minut ciągle mieszając, czekamy aż zgęstnieje. Po wystygnięciu jest gotowy do użytku, jak płyn zakupiony w sklepie.

Czyszczenie sedesu

Jak wiemy jest to jedna z tych rzeczy, których wolelibyśmy nie robić. Najprościej rzecz ujmując, brudna robota tego typu jest jednak konieczna. W sedesie żyją skupiska bakterii, które mogą zagrażać naszemu zdrowiu. W celu uniknięcia dodatkowo substancji chemicznych, należy stworzyć własny środek do czyszczenia sedesu.

Przygotowanie:

Do muszli klozetowej wsypujemy ¼ szklanki sody oczyszczonej, skraplamy to 1 łyżką octu, pozostawiamy na pół godziny, następnie przecieramy i spuszczamy wodę.

  • niemalże identyczny środek czystości możemy wykorzystać do czyszczenia wanny, kafelków i umywalki. Jedyne co musimy zrobić to zmienić proporcje składników. W tym przypadku potrzebujemy pół szklanki sody oczyszczonej i 2-3 łyżki octu.

Usuńmy kurz z mebli

Nasze meble są przechowalnią naszych rzeczy, ubrań czy nawet pamiątek. Dbając o jedne, pamiętajmy również o drugich. Szczególnie w dużych miastach kurz osadza się na meblach niezwykle szybko. Na szczęcie dbanie o meble jest szalenie proste i niewymagające większego wysiłku.

Przygotowanie:

Ściereczkę z mikrofibry moczymy delikatnie w wodzie, do której możemy dodać ulubiony olejek eteryczny i gotowe.

Mycie szyb i luster

Bardzo smutne jest uczucie, kiedy po świeżo umytych oknach spływają krople deszczu. Jeszcze smutniej jest, kiedy rano zbierając się do szkoły czy pracy nie możemy ujrzeć swojego odbicia i dokładnie pomalować rzęs. Nic prostszego, potrzebujemy kilku minut i składników, a znów będziemy cieszyć się połyskiem.

Przygotowanie:

Do zakupionej wcześniej butelki ze spryskiwaczem, wlewamy pół litra ciepłej wody z dodatkiem łyżki octu (wcześniej wymieszane). Spryskujemy lustro i wycieramy twardszym papierem, tak by lustro było suche i bez smug.

  • Płyn do okien przygotowujemy w bardzo podobny sposób, zmieniając jedynie proporcje ze względu na wielkość przedmiotu. Potrzebne nam będzie zatem 2 litry ciepłej wody oraz dwie łyżeczki octu, z resztą czynności postępujemy w ten sam sposób.

Czas na podłogę

Każdemu czasem zdarza się wylać coś na podłogę. Nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem, jak mówią. Jednak okruchy, które przyczepiają się do skarpet czy butów, nie są dobrym znakiem szczególnie dla gości. Dla siebie samych również powinniśmy utrzymywać czystość. Pomóc nam w tym może, zrobiony samodzielnie płyn do podłóg drewnianych i paneli.

Przygotowanie:

Do wiadra wlewamy dwa litry ciepłej wody, półtora szklanki octu oraz nieco więcej, bo około 20 kropli ulubionego olejku eterycznego.

  • Do podłóg obłożonych płytkami ceramicznymi potrzebujemy 3,5 litra ciepłej wody oraz ¼ szklanki octu, do dzieła!

Co powiecie na czysty dywan?

Czysty i miękki dywan sprawia, że w domu czujemy się błogo i przyjemnie. Możemy również wykonywać na nim różne aktywności. W celu uniknięciu przylegających do spodni okruchów bądź po prostu wyczyszczenia i odświeżenia dywanu, warto przeczytać poniższy sposób, który pomoże nam go bez trudu oczyścić.

Przygotowanie:

Sodę oczyszczoną dokładnie i równomiernie sypiemy na dywanie, wcieramy ją okrężnymi ruchami za pomocą suchej szmatki. Pozostawiamy dywan w takim stanie na noc, następnie rano odkurzamy go.

Zlikwidujmy ten zapach z lodówki

Łatwo jest zapomnieć o zakrytym przez inne dania produkcie. Kiedy jednak on się zepsuje, jego zapach szybko nam o nim przypomni. Niestety bardzo często zdarza się, że mimo usunięcia zepsutego produktu z lodówki, jego woń pozostaje w niej na dłużej. Spójrzcie co wtedy należy zrobić, by okropny zapach nie uprzykrzał nam obiadu.

Przygotowanie:

Do niewielkiej miseczki wsypujemy 2-4 łyżek sody oczyszczonej, możemy dodać również przyjemnie pachnący olejek eteryczny. Miseczkę umieszczamy bezpośrednio w lodówce.

Wyczyścimy piekarnik

Pieczenie dań czy ciast nie wydaje się być czasochłonne, nieco męczące może być czuwanie, aby potrawa się zbyt nie przypiekła bądź przypaliła. Jednak zdarza się piekarnik po dłuższym stosowaniu robi się coraz brudniejszy. Należy wtedy ruszyć do ataku, bo potem będzie coraz ciężej doprowadzić go do stanu czystości.

Przygotowanie:

Przygotowujemy pastę, do której niezbędna nam będzie szklanka sody oczyszczonej, dwie łyżki soli i tyle niewielka ilość wody, tak aby pasta nie była ani za gęsta, ani za rzadka. Gotową pastę rozprowadzamy po piekarniku szczoteczka do zębów, w bardziej zbrudzonym miejscach szorując mocniej. Pozostawiamy na czas od 5 minut do 12 godzin, to zależy o tego jak bardzo brudny jest piekarnik. Po zaschnięciu, wilgotną gąbką usuwamy zbędny brud i tłuszcz.

Do dzieła! ?

Autor tekstu: Angelika Gołębiowska

Źródło zdjęć: PixaBay.com