Jedz EKO, a będziesz zdrowy, czyli o produktach ekologicznych w Polsce

Każdemu z nas marzy się długie, spokojne życie. Jak powszechnie wiadomo, często zdarzają się sytuacje, które ten spokój zaburzają.  Wszelkiego rodzaju choroby, począwszy od tych niegroźnych po śmiertelne, blokują wielu osobom drogę do szczęścia. Watro zatem dbać o stan zdrowia już od najmłodszych lat, tak by wpojone, zdrowe nawyki żywieniowe pozostały z nami na zawsze. Zapoznajcie się z produktami ekologicznymi dostępnymi w Polsce. Dbajmy o naszą przyszłość już dziś.

Na co zwracać uwagę robiąc zakupy?

Kupując produkty spożywcze powinniśmy zwracać uwagę na ich jakoś zdrowotną dla naszego organizmu.  Chodzi tu o ilość białka, węglowodanów, składników mineralnych, witamin, obecność cukrów prostych. Warto zwracać uwagę na wartość kaloryczną, zazwyczaj podawana jest na 100 gram danego produktu. 

Kolejną bardzo ważną rzeczą jest termin ważności, szczególnie w przypadku żywności nieprzetworzonej (surowe mięso, ryby). Jeśli chodzi o zakup tego typu żywności, najlepiej jest wybierać produkty o najdłuższym terminie ważności, przy czym przyrządzać je w stosunkowo krótkim czasie o zakupu. 

Należy także przeczytać skład produktu, jeżeli jest nafaszerowany konserwantami i sztucznymi barwnikami, odłóżmy go na półkę i znajdźmy jego zdrowszy zamiennik.

Pora na warzywa i owoce

Zarówno warzywa jak i owoce dostarczają nam mnóstwo witamin i wartości odżywczych. Niezbędne jest ich spożywanie w celu utrzymania prawidłowej pracy naszego organizmu. Niestety pośpiech, brak czasu sprawia, że odżywiamy się niezdrowo i kalorycznie, co drastycznie wpływa na nasze samopoczucie, a z czasem również zdrowie. Czasem nieświadomi zagrożenia, bagatelizujemy problem.

Warto jednak pamiętać, że codzienne wybory mają znaczenie, dlatego po świeże owoce i warzywa wybierajmy się nie do supermarketów, a na bazary. Wskazana jest rozmowa ze sprzedającym, dowiedzenie się czegoś więcej o jego produktach, o ich hodowli oraz poznanie jego samego. Kiedy “wyczujemy”, że handlarz rzeczywiście jest szczery, a owoce i warzywa smaczne i świeże, należy robić w takim miejscu zakupy jak najczęściej. Mimo wyższej ceny, ekologiczne posiłki są warte zakupu, pozbawione konserwantów i substancji chemicznych nie szkodzą naszemu zdrowiu.

  • Osoby, które nie chcą robić zakupów na straganie różnych przyczyn, mogą kupować warzywa i owoce w supermarketach. Ryneczek Lidla oferuje tak zwane produkty bio, czyli nic innego jak produkty ekologiczne. Dostępne są ekologiczne marchewki, buraki i wiele innych.  Zapoznaj się z ofertą na stronie: https://www.lidl.pl/pl/Ryneczek-Lidla-7942.htm

Zakupy online

Czasochłonne zajęcia związane z codziennością nie pozawalają nam na dobór zdrowych i wartościowych produktów. Marnowanie czasu w kolejce nie jest rzeczą pożądaną, szczególnie po ciężkim, długim dniu. Na szczęście w dobie Internetu powstaje coraz więcej sklepów internetowych, w których zakupy możemy robić w domu, leżąc na kanapie. Brzmi nieźle, prawda?

*Jednym ze sklepów online o bogatym asortymencie ekologicznej żywności jest straganzdrowia.pl. Znajdziemy tu mnóstwo produktów ekologicznych, które możemy zamówić przez Internet. Występują różne kategorie, podział na producentów i wymagania konsumenckie. Sprawdźcie sami na: https://www.straganzdrowia.pl/pl/c/Zdrowa-zywnosc/175#

*Kolejnym sklepem internetowym ze zdrową żywnością jest https://biosklep.com.pl/. Znajdziemy tu zarówno żywność ekologiczną jak i bezglutenową. Mamy podział na kategorie oraz co ciekawe możemy zamówić również kosmetyki między innymi do włosów, ciała czy do wykonania makijażu.

*Sklep internetowy https://ranozebrano.pl/ również posiada bogatą ofertę zdrowej żywności. Występuje duża liczba kategorii, możemy także zobaczyć które produkty są najchętniej kupowane i najlepiej oceniane.

Coraz więcej osób w Polsce zwraca uwagę na to jak się odżywia. Wybieramy produkty o jak najmniejszej bądź zerowej zawartości konserwantów, Jest wiele możliwości, aby odżywiać się zdrowo unikając szkodliwych substancji. W Polsce, szczególnie w miastach pojawia się coraz więcej stacjonarnych jak i internetowych sklepów z ekologiczną żywnością, co może być oznaczać większą świadomości, jeśli chodzi o wpływ diety na nasze zdrowie i długość życia.

OBY TAK DALEJ! ? >>


Autor tekstu: Angelika Gołębiowska

Źródła zdjęć: Pixabay.com