15 najbardziej znanych polskich gejów, którzy się ujawnili

Osoby homoseksualne bardzo często padają ofiarami szykanowań i pogardy, a także przemocy fizycznej. W Polsce żyje około 2 milionów homoseksualistów, którzy wciąż walczą o podstawowe prawa przysługujące każdemu człowiekowi. Niestety, dramatyczne wydarzenia podczas Marszu Równości w Białymstoku dobitnie pokazały, że społeczeństwo polskie nie jest gotowe na akceptacje osób o odmiennej orientacji. Mimo świadomości narażenia się opinii publicznej, ataku ze strony mediów, utraty fanów czy bliskich osób, wielu znanych polskich gejów, zdecydowało ujawnić swoją orientację.

Marek Barbasiewicz

Polski aktor teatralny i telewizyjny, znany między innymi z roli w serialu Miodowe lata, wyznał, że jest gejem w 1992 roku podczas wywiadu. Barbasiewicz jest w związku ze swoim partnerem od ponad 30 lat. Aktor podkreśla, że nigdy nie żałował swojej decyzji o ujawnieniu orientacji.

Źródło: https://www.google.com/search?q=marek+barbasiewicz&lr=&hl=pl&tbs=sur:fmc&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwj93dX39_DjAhVms4sKHcMjC6QQ_AUIECgB&biw=1680&bih=939#imgrc=Bgv5e4dhjxr2CM:

Michał Piróg

Tancerz, choreograf, prezenter telewizyjny. Widzowie znają go z programu You Can Dance, gdzie był jurorem. Obecnie jest prowadzącym w programie Top Model emitowanym na antenie TVN.  Coming out’u dokonał w 2007 roku. Mimo utraty przyjaciół, czuje się szczęśliwy i dumny z tego kim jest.                               

                       Źródło: https://www.instagram.com/p/B0IUFy5IKyl/

Michał Kwiatkowski

Jest polskim wokalistą i celebrytą. Brał udział między innymi w Tańcu z gwiazdami i Twoja twarz brzmi znajomo. Jest starszym bratem uwielbianego przez nastoletnie fanki piosenkarza Dawida.  W wywiadzie z francuskim “Tele lorls” przyznał, że jest gejem. W 2017 roku w Paryżu wziął ślub ze swoim partnerem Maximem Assenzą.

 Źródło: https://www.instagram.com/p/ByR2nL4IOad/

Jacek Poniedziałek

Polski aktor teatralny i filmowy. Znany z roli w M jak miłość i Magda M.  W 2005 roku wyznał w wywiadzie dla “Faktu”, że jest homoseksualistą. Przez lata był w związku z reżyserem Krzysztofem Warlikowskim.

               Źródło:https://www.instagram.com/jacekponiedzialek/?hl=pl

Tomasz Jacyków

Polski stylista i krytyk modowy. Wspólnie z Joanną Horodyńską prowadzi program Gwiazdy na dywaniku. Słynie z kontrowersyjnych wypowiedzi i stylizacji. Od zawsze otwarcie mówił o swojej orientacji.  Od wielu lat jest związany z Tomaszem Jaworskim.

Źródło: https://www.google.com/search?as_st=y&tbm=isch&hl=pl&as_q=tomasz+jacyk%C3%B3w&as_epq=&as_oq=&as_eq=&cr=&as_sitesearch=&safe=images&tbs=sur:fc#imgrc=4Svv742Fa47pzM:

Tomasz Mycan

Aktor teatralny i filmowy. Widzowie znają go z roli Macieja w Barwach szczęścia, gdzie przez 6 lat grał partnera życiowego jednego z głównych bohaterów Władka Cieślaka (Przemysław Stippa).  Aktor w lipcu tego roku wyznał, że jest homoseksualny.

Źródło:https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1922142891164507&set=pb.100001064440872.-2207520000.1565188810.&type=3&theater

Paweł Tomaszewski

Urodzony w Warszawie, aktor teatralny i filmowy. Grał w latach 2010-2012 w serialu Hotel 52, gościnnie wystąpił w takich produkcjach jak Miasto 44 czy Ojciec Mateusz. Aktor w sierpniu tego roku ujawnił swój homoseksualizm, co więcej w poście przyznał się nie tylko do odmiennej orientacji, ale również do depresji.          

Źródło: https://www.instagram.com/p/BwhlhOvl3QK/

Tomasz Raczek

Znany polski krytyk filmowy, publicysta, teatrolog. Od 2017 roku jest redaktorem naczelnym miesięcznika Magazyn filmowy. Fakt, że jest gejem ujawnił w 2007 roku. Od 1994 roku związany jest z Marcinem Szczygielskim, z którym w 2008 roku w plebiscycie tygodnika Gali, zostali okrzyknięci najpiękniejszą parą roku.

Źródło: https://www.instagram.com/p/BxCVq8KF8j6/

Michał Witkowski

Wrocławki pisarz, autor gejowskiej powieści Lubiewo, obecnie współpracujący z kwartalnikiem Viva! Moda. Słynie z kontrowersyjnych stylizacji i specyficznego sposobu bycia. Jest osobą homoseksualną, otwarcie o tym mówi. Podkreśla jednak, że nie używa słowa “gej” ponieważ prowadzi to do stereotypizacji osób o odmiennej orientacji.

Źródło: https://www.instagram.com/p/BxstmtqisGJ/

Maciej Zień

Urodzony w Lublinie, projektant mody i wnętrz.  W jego kreacjach występowały takie polskie gwiazdy jak Agata Kulesza, Magdalena Cielecka, Agnieszka Grochowska czy Magdalena Mielcarz. Mając zaledwie 20 lat, wyznał, że jest gejem, publicznego coming out’u dokonał w 2014 roku. Projektant przez od 2015 do 2017 roku był mężem Brazylijczyka Orlani’ego da Silvy, para rozstała się.

Źródło: https://www.instagram.com/p/BnhKpkPFRBL/

Robert Biedroń

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich polityków, założyciel partii politycznej Wiosna, w latach 2014-2018 prezydent Słupska. Działa na rzecz praw człowieka i osób homoseksualnych. Otwarcie mówi o swojej orientacji.  Mimo trudnych początków, od 2012 roku polityk jest w związku z Krzysztofem Śmiszkiem.

Źródło: https://www.instagram.com/p/B0N10gAi3OJ/

Radek Pestka

Zwycięzca 5 edycji programu Top Model, polski bloger modowy, były model. Pestka wyznał, że jest homoseksualny po tym ja w sieci pojawiło się zdjęcie, na którym całuje się z innym chłopakiem. Jest związany z modelem Romkiem Gelardem.

Źródło: https://www.instagram.com/rdslav/

Maciej Nowak

Urodzony w Warszawie krytyk kulinarny i teatralny.  W latach 2007-2013 prowadził cykl Podróżnik kulinarny w Dzień dobry TVN, jednak widzowie znają go z roli jurora w emitowanym na Polsacie programie Top Chef. W 2001 roku dokonał coming out’u. Krytyk słynie z dystansu do siebie i do swojej orientacji.

Źródło: https://www.instagram.com/maciejnowak.instagirl/?hl=pl

Tomasz Tyndyk

Urodzony we Wrocławiu polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, absolwent “Łódzkiej Filmówki”. Wystąpił gościnnie w takich serialach jak Świat według Kiepskich czy Marzenia do spełnienia.  Zagrał epizodyczną rolę w filmie Romana Polańskiego Pianista wcielając się w policjanta pochodzenia żydowskiego. W 2009 roku na łamach dwumiesięcznika “Replika” wyznał, że jest homoseksualistą.

Źródło:https://www.instagram.com/p/Be0BCyAAzat/

Krystian Legierski

Polski prawnik, przedsiębiorca, polityk i dziennikarz pochodzenia mauretańskiego. Jest zdeklarowanym gejem i działaczem na rzecz społeczności LGBT.

Źródło: https://www.facebook.com/Krystian.Legierski/photos/a.784178448287444/784178358287453/?type=3&theater

Autor tekstu: Angelika Gołębiowska